Distanční vzdělávání Berušky 6. – 9.4.2021

Těšíme se do školy

ÚTERÝ 

Máme tady další týden a máme před sebou zápis do školy. Určitě se už všichni těšíte, co jsem si na vás tento týden připravila. Ten, kdo chce jít do školy, by měl totiž tyto úkoly všechny zvládnout. Tak vám držím palečky.

HRA PRAVDA X LEŽ

Určitě máte s dětmi nějakou oblíbenou pohádku, kterou znáte i pozpátku. Nachystejte si nějaký zvoneček a nechte děti vyprávět pohádku. Pokaždé když zazvoníte, můžou děti pustit uzdu fantazii a začít si vymýšlet vlastní děj. Další zazvonění znamená vyprávět zase pravdivě.

Jednodušší varianta hry je, že budou děti vyprávět a rodiče jen hlídají pravdivost děje. Jakmile si všimnete změny v pohádce, zazvoňte a děti se musí opravit.

Nejtěžší varianta hry je, že děti začnou vymýšlet od začátku svůj vlastní příběh. Pokaždé když uslyší zazvonění, musí příběh trochu pozměnit a pokračovat dál ve vyprávění tak, aby vše dávalo smysl.

PRACOVNÍ LIST ABECEDA str.1

Poznáš už některá písmenka? Na pracovním listu máš ukázané, jak se dají písmenka zacvičit. Poskládej a ukaž své jméno z písmenek tak, jak jdou za sebou. Své jméno z písmenek můžeš nafotit a poslat nám do školky.

LOGOPEDICKÁ PÍSNIČKA TR str.2

Nakonec si ještě procvičíme jazýček krátkou písničkou. Písnička se jmenuje „Já mám koně“, akorát jsou změněná slova.

STŘEDA

Dnes se zaměříme na to, co budeš ve škole potřebovat při psaní. Umíš už držet správně tužku a sedět u stolu? Nejdříve si protáhni tělo a uvolni ruce v krátkém videu.

UVOLŇOVACÍ CVIKY

SPRÁVNÉ DRŽENÍ TUŽKY A SEZENÍ U PSANÍ

Pozor při psaní na správný úchop tužky, jako pomůcka nám může sloužit krátká básnička, která popisuje, kam který prst patří.

Vezmi palec, ukazovák, zob, zob a máš tu zobák.
Do zobáčku tužku dáme, prostředníčkem podpíráme.

Další co je důležité sledovat u psaní je poloha dítěte. Děti mají tendence se hrbit a naklánět nad papír. I tomuto lze předejít pomocí správné výšky stolu a židle. Pro lepší představu a motivaci opět jedna básnička.

Pozor, milí prvňáci,
připravte se na práci.
Sešit mírně nakloníme,
pak se rovně posadíme.
Narovnáme záda,
záda budou ráda.
Levá, pravá, z rukou stříška,
vejde se tam pampeliška.
A co hlava, jak ji dáš?
Hlavu pěkně narovnáš.
Nohy opři do podlahy,
ať máš krásně čisté tahy.
A s lehkostí motýlí
písmenko je za chvíli.

PRACOVNÍ LIST GRAFOMOTORIKA str.3

Pokud sis zacvičil, protáhl si ručičku a máš nachystané vše potřebné, vypracuj pracovní list, jak nejlíp dovedeš.

PRACOVNÍ LIST STŘÍHÁNÍ str.4

Nůžky budeš ve škole určitě potřebovat často. Rozstříhej proto cestičky podle čáry jak nejlíp umíš.

ČTVRTEK

PRACOVNÍ LIST ČÍSLA str.5

Vidíš na obrázku nějaké číslice? Vezmi si pastelku a zkus je obtáhnout a vybarvit.

MÍCHÁNÍ BAREV str.6

Jaro dělá pokusy a tak si dnes taky nějaký uděláme. Dokážeš říct, jaká barva vznikne při smíchání určitých dvou barev? Vyzkoušej to a barvičky si nechej v kelímku, budeš je ještě potřebovat.

BAREVNÉ JMÉNO výtvarka

Potřeby: Bílý papír A3, tužka, tenkou průhlednou lepící pásku, nůžky, vodové barvy, velký štětec, vlhčený ubrousek

Postup: Na papír si velkými písmeny napiš své jméno a přelep ho lepicí páskou. Nyní si vezmi vodové barvy (nebo namíchané barvy z pokusu) a štětcem postříkej celý papír i přes jméno. Hraj si s barvičkami a můžeš je do sebe zapouštět. Barva musí zakrýt všechna písmenka. Až se ti bude tvé dílko líbit, nechej ho uschnout. Po zaschnutí barev si vezmi vlhčený ubrousek a setři zbytky barvy z lepicí pásky. Jméno se tak znovu objeví.

PRVNÍ POSLEDNÍ str.7

Při tomto úkoly si procvičíš nejen barvičky, ale také geometrické tvary a prostorovou orientaci. Tak s úsměvem do toho. Nastraž ouška a poslouchej, co máš vybarvit.

KOSTKY str.8

Stavebnice jsou pro vás ve školce velice oblíbené. Zvládneš však postavit 2 stejné stavby? Můžeš použít jakékoliv kostičky, nebo třeba barevné vršky. Jako předloha ti poslouží obrázky na pracovním listu, nebo ti můžou vymyslet rodiče.

PÁTEK

Máme tady poslední den a tak si trochu zatančíme. Taneček je vhodný pro kluky a holky stačí si najít jen písničku, která vás bude bavit.

https://www.youtube.com/watch?v=mF0sL2PO2ng

https://pin.it/2OGvyqa

BÁSNIČKY PRO NAUČENÍ ZAVAZOVÁNÍ TKANIČEK

Věřím tomu, že se vám všechny úkoly povedly. Jak jste na tom ale se zavazováním tkaniček? Pokud potřebuješ stále ještě trénovat, můžeš to zkusit s těmito básničkami. Zkus si vzít místo tkaniček pevné švihadlo, sedni si na zem, natáhni nohy, švihadlo podvleč pod nohama a zkus si je svázat dohromady.

Nejdřív uzlík ze dvou konců,

potom na tom kratším kličku.

Pak obtočit druhým koncem,

provléknout tím očkem smyčku –

– a už koukáš na mašličku!

 

Jedna smyčka, druhá smyčka,

k tomu ještě malá klička.

Utáhni to trošičku,

ať máš hezkou mašličku.

Všechny pracovní listy zde