Distanční vzdělávání Berušky 15.-19.3.2021

POJĎTE USPAT PANÍ ZIMU A PROBUDIT JARO

Cílem  tématu je, pokračovat  v seznamování dětí se změnami v přírodě prostřednictvím různých činností rozvíjet řeč a komunikaci, fantazii, předmatematické představy, zrakové a sluchové vnímání a jemnou motoriku.

Dobrý den všechny děti,

zima se nám pořád nechce vzdát vlády, budeme muset sebrat všechny síly a pokusit se jaru a sluníčku trochu pomoci. Na každý den nás čekají úkoly, za které dostanete kousek klíče. Snad se vám podaří splnit všechny do konce týdne, abychom uzamkli Paní zimu za dveře a otevřeli bránu pro jaro, sluníčko a také lepší časy. Pusťme se s radostí společně do práce.

Pondělí 16. 3. 2021

Motivační pohádka

Jarní víla se procházela a sledovala přírodu kolem sebe. Už se těšila, až ji Paní zima předá klíč, kterým zamkne dvířka od jejího domečku a Paní zima bude moci usnout. Jarní víla začne vládnout
a s ní se probudí jaro. Najednou k ní dohopkal vystrašený zajíček. „Jarní vílo, stalo se něco hrozného. Hopsal jsem si zrovna po louce nedaleko domu Paní zimy, když jsem ji uslyšel, jak se směje a povídá si sama pro sebe“, řekl zajíček. „Zajíčku, na tom přeci není nic hrozného, třeba se jen těší, až bude moci po tak dlouhé době jít spát“, odpověděla jarní víla. „To ne, Paní zima se radovala, jak nad tebou vyzraje. Letos se ti nechystá předat vládu nad jarem, chce sama vládnout dál“, řekl zajíček. „To přece nejde, tím rozhodí přírodu, která není připravená na pokračování zimy“, zhrozila se jarní víla. „Pojď, jdeme hned za ní a řekneme si o klíč dřív, než bude pozdě“,
řekla jarní víla.

Když přišli před dům, Paní zima se na ně škodolibě smála od ucha k uchu. „A kohopak to vidím, jarní vílu a jejího věrného kamaráda zajíčka, copak byste ode mě potřebovali?“, zeptala se Paní zima. „Dobrý den, Paní zimo, přišla jsem si pro klíč“, odpověděla jarní víla  „Obávám se, že letos to bude jinak, jarní vílo, klíč ti nedám, budu vládnout dál, nějak se mi to vládnutí zalíbilo“, smála se Paní zima. „Ale to přeci nejde“, řekla vylekaná jarní víla. „To víš, že jde, klíč jsem rozdělila na 4 části, začarovala a schovala. Odčarovat se dají jedině tehdy, když se splní zapeklité úkoly. Není ve vašich silách, aby se vám podařilo jednotlivé díly klíče najít a získat“, odpověděla Paní zima. „To se ještě uvidí, my se nevzdáme, zavoláme si na pomoc kamarády a půjdeme hledat klíče“, řekla jarní víla a se zajíčkem se vydali na cestu zpět.
Pak se potkali s mravenečkem, ptáčkem, vlaštovkou a motýlkem.  Jarní víla jim vysvětlila, co se děje a zvířátka souhlasila, že jí pomůžou. Každý zvířecí kamarád se vydal na jinou stranu a začali
pátrat po částech začarovaného klíče.

My se také vydáme na cestu plnou úkolů, abychom získali klíč a zahnali tím definitivně Paní zimu a konečně jsme mohli přivítat jaro.

Váš první úkol bude se zajíčkem, prosí nás, abychom se naučili tuhle básničku:

Zimo, zimo táhni pryč

Zimo, zimo, táhni pryč
nebo na tě vezmu bič!
Odtáhnu tě za pačesy
za ty hory,
za ty lesy,
až se vrátím nazpátek,
svleču zimní kabátek.

Zajíčka by také zajímalo, jestli víš, na čem si nejvíc pochutná na jaře a také by rád věděl, kolik si pamatuješ jarních květin? Dokážeš je vyjmenovat? Představ si, že máš možnost vytvořit svoji vlastní kouzelnou květinu. Zkus ji nakreslit a vymyslet, co bude umět vykouzlit, a jak je potřeba se o ni starat.

Tvůj poslední úkol pro dnešní den je vyplnit pracovní list.

Pokud máš všechny úkoly splněné, najdeš první část klíče zde.

(Vzkaz pro rodiče:-Abychom šetřili lesy, rozstříhejte prosím  klíč na čtyři díly a dávejte dětem každý den jednu část. Děkuji)

Úterý 16.3.2021
Další kousek začarovaného klíče budeme získávat s vlaštovkou, která se vrací z teplých krajin.
Já, vlaštovka, jsem přiletěla z teplých krajů. Vem si papír s tužkou a kresli moji cestu tak, jak ti budu říkat:
Letěla jsem přes hory, moře, zelené louky, velká jezera, pole a lesy.
Vlaštovku by zajímalo, jestli znáš ještě jiné ptáky, kteří k nám přilétají zpět s jarem, kteří to jsou? Povídej si o tom s maminkou a až půjdete společně na procházku ven, zahraj si na “lovce zvuků”. Pokus se ulovit  hlas některého z ptáčků a také je zkoušej rozpoznávat.
Nyní je čas na další úkol, u kterého si hezky procvičíte šikovnost vašich rukou. Věřím, že všechno dobře zvládnete. Tak tedy vaším úkolem bude, vyrobit si  papírovou vlaštovku.

Určitě se vám práce daří a  máte velkou radost, že na vás čeká další část klíče, tak si ještě k tomu můžete si zatancovat ptačí písničku.

Středa 17.3.2021

Dnes budeme plnit úkol spolu s mravenečkem, je totiž správný čas na výrobu hmyzích domečků. V některých oblastech chybí hmyzákům přirozené prostředí, kde mohou nerušeně přebývat a klást vajíčka.
🐝Pojďte jim vyrobit domečky. Hmyzáci se vám odvděčí opylováním květin a požíráním škůdců ve vaší zahradě.
🐞Můžete vyrobit domečky včelkám samotářkám, čmelákům, škvorům, motýlům a beruškám…
🦋Domečky mohou být ze dřeva, květináčků, či plechovek a pod. Můžete vyrobit jeden velký hotel nebo několik malých domečků. 🙂
👧🧒Můžete domečky vyzdobit:.. malováním, lepením, vypalováním apod.
Náplní pro domečky jsou seno, šišky, klacíky, suché stvoly rostlin, listí, mech, navrtané kmeny a větve, kameny, cihly apod. Podívejte se na ukázku zde.
Důležité je použít na výplň přírodní materiál. 
Jestliže už domečky máte, je nyní vhodný čas také na údržbu a čištění a výměnu přírodních materiálů.

S písničkou jde všechno lépe, vašim novým úkolem bude naučit se dnes jednu broučkovou a která to bude? Znáte nějakou děti? Můžeme se spolu naučit tuhle.

Hmyzí pracovní list pro šikovné předškoláky najdete zde.

Malý extra úkol  pro zvídavé předškoláky- podívej se na prsty své ruky a zkus si říct, jaký druh zvířat je menší, než tvůj palec. Až se vydáš na procházku, zkus najít alespoň jedno zvíře, které je menší, než tvůj palec.

Za splnění úkolů tě čeká třetí část klíče.

Čtvrtek 18. 3. 2021

Skvělá práce, už máme víc, jak půlku klíče k uzamčení Paní zimy. Máme z toho obrovskou radost a to vše díky tomu, že jste pilní, jako včelky. Je to skvělá zpráva, ale ještě nejsme na konci.
Abychom se zase posunuli k probuzení jara a získání posledního kousku klíče, je třeba si po dlouhé zimě připomenout s motýlkem, jaké jsou znaky jara. Za pomocí obrázků a věty „Jaro je, když..(např.svítí sluníčko) si postupně říkejte, jak poznáme jaro.

Jistě se vám úkol povedl a s radostí se pustíte do dalšího.  Jak dobře všichni víte, patří k jaru nejen poletující motýlci, ale také narození zvířecích mláďátek. Uměl by jsi některé zvířátka a jejich mláďátka pojmenovat?

K procvičení vám pomůže program Barevných kamínků –  kde jsme aktivovali nový program Zvířátka na statku.

Dokážeš vyrobit z novin některé ze zvířátek? Necháme to úplně na vás. Nápady, jak může vypadat takové novinové zvířátko najdete zde.

.Za odměnu si můžeš pustit pohádku O makové panence a dvou Emanuelech a samozřejmě za splnění úkolu získáváš poslední část klíče.

Pátek 19. 3. 2021
Sláva, podařilo se nám společně získat všechny části klíče, to je úžasné! Teď už je jen třeba z těchto dílků složit klíč, najít správné dvířka Paní zimy a zamknout je. Jedině tehdy se
může Paní zima odebrat ke spánku.
Povedlo se ti? Snad jsme tím definitivně zamkli a tím uspali Paní zimu. Jarní víla začne vládnout a jaro se pomalu probouzí k životu..
Dnes si zajděte ven na procházku a pokuste se najít znak toho, že se jaro probouzí, udělejte fotku a pošlete nám ji.
Pro kluky a holky, kteří by rádi plnili jarní úkoly navíc najdete zde , nebo také na tomto odkazu.
Krásný snad už více jarní víkend přejeme
Použité zdroje: Peťka a Beskydská školička-Zahrada pro děti, Smart školka e-learing, Hrátky nejen s řečí-Mg. M. Krausová