Distanční vzdělávání Berušky 8.-12. 3. 2021

ČEKÁNÍ NA JARO A PRVNÍ JARNÍ KYTIČKY

Cílem tématu je posílit u dětí kladný vztah k přírodě charakterizováním ročního období, seznamováním se s jarními kytičkami na obrázku i v blízkém okolí. Děti si také vytváří pracovní návyky při sázení kytiček a péčí o ně získávají smysl pro zodpovědnost. Na těchto praktických aktivitách si také procvičí časovou posloupnost a orientaci.

Dobrý den milé děti. Po včerejší slunečné neděli už možná tušíte, co bude následovat. Příroda se začíná probouzet a jaro už čeká netrpělivě za vrátky.

PONDĚLÍ – Jarní sluníčko nemá ještě takovou sílu jako v létě a proto bude potřebovat naši pomoc. Dnes se naučíme zdravit sluníčko a pokusíme se ho probudit, aby na nás svítilo každý den o něco víc. Nejprve si však ukážeme, na co všechno sluníčko sílu potřebuje a bude na jaře svítit.

Popis obrázků – list 1 JARO, činností, poznávání některých kytiček

S obrázky vám také pomůže program Barevných kamínků – Březen (úvodní obrázek)

Motivační pohádka „O jarním sluníčku“

Vykouklo sluníčko za bílým obláčkem, který plul po modré obloze. Sluníčko se protáhlo, zamrkalo a usmálo se na svět. Letos nastal jarní čas nějak brzy, ale kytičky už vykukují z hlíny, ptáčci začínají zpívat, tak se sluníčko dalo do práce. Rozzářilo se na celou oblohu, zahnalo obláčky a začalo pomalu prohřívat zem. A jaro může začít. Další den však bylo pošmourné ráno plné mraků a sluníčku dalo moc práce najít aspoň skulinku a nakouknout na svět. Mraky měly však převahu, a tak sluníčko raději nabíralo síly, aby mraky přemohlo další den. A skutečně, další ráno se sluníčko plnou silou nadechlo, mraky se polekaly a na mnoha místech se potrhaly. Tak sluníčko s úsměvem posvítilo na nový den. Všimlo si, že ptáčků i kytiček zase trochu přibylo, objevilo se i několik berušek, které také zvědavě nahlédly, jestli už je dost teplo, aby se mohly proletět. A tak jaro pokračovalo. Brzy se všechno začalo zelenat, bzučely včelky a bylo stále tepleji. Sluníčko z jasné oblohy sledovalo, jak se mu práce daří a spokojeně se usmívalo, protože jaro je tu.

Pohybová hra na sluníčko (schovka)

Představte si děti, že jste jarní kytičky a někdo z rodičů je sluníčko. Kytičkám se ale ještě nechce vstávat a tak se před sluníčkem musí schovat. Schovat se můžete kdekoliv doma. Rodiče jako sluníčka vás budou všude hledat, aby vás probudili. V ruce můžou mít i baterku, aby vás zachytili paprskem. ZKUSTE SI HRU ZAHRÁT NAOPAK – RODIČE SE SCHOVÁVAJÍ, DĚTI JSOU SLUNÍČKA

Jak se budí sluníčko

Aby nám sluníčko svítilo tak krásně, jako včera, zkusíme ho probudit písničkou.

https://www.youtube.com/watch?v=ZDAg5KTf7iw

Dětská joga

Kukněte z okna jestli se vám podařilo sluníčko probudit a komu se cvičení zalíbilo, může sluníčko ještě pozdravit speciálním pozdravem.

Celý obrázkový postup s popiskami naleznete v odkaze

http://www.jogaprodeti.cz/index.php/sestavy/pozdrav-slunci

Pracovní list Sluníčko svítí na kytičky

Za odměnu si namaluj sluníčko, které má hodně paprsků, aby posvítilo na každou jarní kytičku. Snaž se dělat rovné čáry jedním tahem. Jedna ruka drží papír a druhá drží správně pastelku (samozřejmě žlutou).

ÚTERÝ

Dnes se zaměříme o něco více na kytičky a hned první úkol bude trochu těžký. Podívej se na obrázky kytiček a zkus je pojmenovat. U každé kytičky máš krátkou básničku, která ti napoví jak která kytička vypadá.

Zkus si také udělat úkoly z Barevných kamínků – Březen – Sluníčkovy úkoly

Pokus s papírovými kytičkami

Na barevný papír si namaluj jednoduchou kytičku. Střed bude kolečko a okolo budou lístky. Potom si kytičku vystřihni nůžkami tak, aby byly lístky rozstřihnuté až ke kolečku. Doprostřed můžeš napsat své jméno. Potom lístečky postupně slož do středu. Nakonec kytičku polož do talíře, kde je trochu vody. Kytička bude plout po hladině a za chvíli ti rozkvete.

https://www.msslovenska.com/wp-content/uploads/2021/03/kvety-pokus.jpg

 

Výtvarka – Záhon plný kytiček

Větší papír, málé odstřižky barevných papírů, nůžky, lepidlo, tužku x fixu

https://www.msslovenska.com/wp-content/uploads/2021/03/kytičky.jpg

STŘEDA

Dnes si trošku zašpiníme ručičky tak, jak to máme rádi. Budeme totiž sázet semínka. Nejprve si to ale zkuste na papíře, aby jste věděli, jak na to.

Pracovní list Sázení semínka

Věřím tomu, že už si každý z vás někdy zkoušel něco zasadit a možná se mu to i povedlo. Podívejte se tedy na obrázky a zkus je seřadit správně, tak jak se semínko sadí. Obrázky si vymaluj, vystřihni a nalep je ve správném pořadí do okýnek.

Sázení kytiček, semínek

Kdo má doma prázdný květináč nebo aspoň kelímek od jogurtu může jásat. Vaším úkolem teď bude přesvědčit rodiče, aby jste spolu něco opravdu zasadili. Zkuste vymyslet aspoň 5 důvodů, k čemu je takové sázení semínek kytiček a zeleniny vlastně dobré. Víte to děti? Kdo nechce sázet kytičky může si vybrat semínka své oblíbené zeleniny.  Ve škole v pyžamu si pak řekneme, jaké semínka jste si vybrali.

Písnička o jaru

S chutí do toho, půl práce je hotovo a s písničku vám to půjde ještě líp. Pojdmě se naučit jednoduchou písničku o jaru.

Nazpívanou písničku naleznete v odkaze

https://www.youtube.com/watch?v=wbCx4EWfBHM

Přišlo jaro do vsi, kde jsi zimo kde jsi?

Byla zima mezi námi, ale už je za horami.

HU, hu, hu! Jaro už je tu!

ČTVRTEK

Sluníčko jsme probudili, kytičky už také známe, dokonce jsme nějaké zasadili a tak je ten správný čas vydat se také ven zkontrolovat jestli to opravdu takhle všechno funguje. Na procházce se dívej všude kolem sebe a zkus si zapamatovat co nejvíce věcí, kytiček a rostlinek. Doma to pak rodičům všechno povyprávěj, kudy jste šli a co jste viděli a oni to všechno zapíšou do našeho pozorovacího lejstra.  Nebo to můžeš sám namalovat.

Pracovní list cestičky

Tak jako vy i broučci se vydali hledat jarní kytičky. Pozor ale, abys nepřetáhl okraj cesty. Jeď pomalu ale jistě od začátku až do konce cestičkou. Pokud si nejsi jistý, můžeš cestičku nejdřív projet prstem.

Básnička s ukazováním  Sedmikráska

Na sedmikrásky je určitě ještě čas, ale až vyroste, bude sedmkrát krásná. Zkuste se proto se mnou děti naučit tuto básničku o sedmikrásce.

Když sluníčko vychází,
sedmikráska vstává.
(dřepneme si, spojíme ruce před sebou
a zvedáme se do stoje “sedmikráska roste”)
Načeše si obočí,
na motýlky mává.
(střídavě pravou a levou rukou
před obličejem jako češeme obočí)

Když sluníčko zapadá,
sedmikráska chřadne.
(stojíme, spojené ruce před sebou,
klesáme do dřepu)

Ke spánku se ukládá
do postýlky chladné.
(spojené ruce střídávě dáváme
k pravé a levé tváři jako když spinkáme)

PÁTEK

Máme tu konec týdne a já věřím, že se vám všechny úkol podařily. Proto si zasloužíte pohádku.

https://www.youtube.com/watch?v=ednlzTCJkoM

Pracovní list kytičky

Pro všechny dětičky, které se už stejně jako já nemůžou dočkat jara tu mám ještě jeden kytičkový úkol.

všechny pracovní listy ke stažení ZDE.