Distanční výuka

Čtvrtek 10.12. a pátek 11.12.2020

Milí rodiče, andílci a andělky, děkujeme za všechny zprávy o tom, jak se vám daří plnit důležitou domácí přípravu (nejen) předškoláků, ale i za Vaše tipy a nápady na konání dobrých skutků.

Vánoce se opravdu blíží, za chvíli rozsvítíme již třetí svíčku na adventním věnci a doma to začíná vonět. Zcela jistě chtějí malí pomocníčkové přiložit ruku k dílu. Posíláme recept na jednoduché těsto – hmotu, kterou dětem můžete s klidem svěřit k tvoření, válení, hnětení a vykrajování vánočních ozdob. Při této činnosti si krásně procvičí šikovnost svých prstíků.

  • 100 g škrobu (ideálně kukuřičný nebo bramborový)
  • 200 g jedlé sody
  • 150 ml vody

Vše dobře smíchat a uvařit, nechat vychladnout a můžete začít tvořit. Hotové ozdoby nechat asi hodinu sušit v troubě při teplotě 100 °C.  Pokud budete chtít ozdoby zavěsit třeba na větvičku nebo stromeček, vykrojte malou dírku na provlečení provázku, nebo mašličky.

Andílci z papíru

Andílků a andělíčků není nikdy dost. Malovat nebo kreslit andílky už děti zkoušely, co tak vyrobit je papíru? Jen tak pro radost nebo je třeba někomu darovat. Jednoduchý návod najdete zde.

Střihání si můžou děti procvičit při vystřihování jednoduché šablony, kterou si vytisknete kliknutím. Pokud nemáte možnost tisku, zkuste ji dětem předkreslit, je opravdu velmi jednoduchá. K andělovi se přilepí křídla, dokreslí detaily, ozdobí a dotvoří dle fantazie. Šablonu si mohou děti zkusit samy obkreslit.

Nabídka vzdělávacích aktivit

Najdeš rozdíly mezi obrázky? Zkus je dokreslit. Na adventním věnci vybarvi tolik svíček, kolik jich budete mít zapálených v tuto neděli u vás doma. Andílkovi obtáhni kudrlinky a dokresli další vlasy.

Pro předškoláky jsou připraveny další náměty a tipy na procvičení logického uvažování (sudoku),  vyjadřovacích dovedností a znalostí, barev a geometrických tvarů, zrakového rozlišování, vymýšlení opaků a souvislostí zde.

Milí andílci a andělky, brzy na shledanou, těšíme se na Vás! Nezapomeňte maminkách připomenout, aby vám připravili andělský kostým.

————————————————

7. 12. až středa 9. 12. 2020

Milé sluníčka a rodiče,

doma jste o víkendu určitě již zapálili druhou svíčku na adventním věnci, která představuje lásku. A právě o lásce, dobru a laskavosti by jsme si tento týden s dětmi povídali. Zkuste se zeptat dětí: “Co je to láska?”  (prosíme odpovědi dětí zapište)

V plánu jsme měli  “Andělský týden” , tak si ho nyní užijeme aspoň na dálku a příští týden ve školce. Děti mohou příští týden přijít v kostýmu anděla. Děti můžeme naladit do andělského tématu  motivačním příběhem o tom, Jak andělíčkové přišli na svět, zde: 

Za textem pohádky najdete otázky k rozhovoru s dětmi, jejich odpovědi zaznamenejte.

Andělské téma je tématem fantazijním, které uvádí děti do světa nemožného, tajuplného. Andělé jsou nejen symbolem krásy a nevinnosti, ale znamenají rovněž nezištnou pomoc druhým, obětování se pro druhého. Na příbězích andělů dětem zdůrazníme morální a etické hodnoty, které mají v naší společnosti trvalý význam.

Naučte děti říkat krátkou básničku:

Už se těším andílku, na vánoční nadílku, 

chci být hodný(á) moc a moc, vydržím až do Vánoc. 

A potom zas malinko, začnu zlobit maminko. 

K trénování grafomotoriky a zrakového vnímání vkládáme nabídku pracovních listů nejen pro předškoláky. První obrázek děti vybarví a rozstříhají podle čar, v dalších si procvičí obtahování,  počítání a vyhledávání stejného tvaru a nakonec si zkusí nakreslit či namalovat anděla podle postupu. Kdo bude chtít, může nakreslit anděla dle své fantazie. Doporučujeme kreslit na větší formát papíru, minimálně velikosti A4, dětem můžete nabídnout kromě pastelek i vodové barvy, velmi rádi s nimi kreslí. K vytištění, zde.

A protože andělů není na světě nikdy dost, co kdybychom se v anděly proměnili a spolu s nimi pomáhali rozdávat lásku, dobro a laskavost? Zkuste zapojit svého malého andílka do vymýšlení (fantazii mají velkou), čím bychom mohli ostatním udělat radost, potěšit je či pomoci (maminkám, tatínkům, babičkám a dědečkům, dalším členům rodiny a ostatním lidem, zvířátkům, přírodě…). Každý den požádejte děti, zda by mohly vymyslet nějaký dobrý čin, či skutek a ten provést. Nápady dětí prosíme opět zapsat, pořiďte fotky či nahrajte.

Rodiče předškoláků najdou kliknutím tipy na jednoduché společné aktivity, pro procvičení grafomotoriky, sluchového vnímání a předmatematických dovedností.

A co by to bylo za týden bez písničky!? Udělejte si pohodu a poslechněte si jednu vánoční, kterou se děti naučí určitě velmi rychle, ve školce ji spolu budeme zpívat.

Další náměty na aktivity vložíme ve středu. Budeme rádi za vaši zpětnou vazbu (můžete nám zavolat, napsat, poslat fotky, e-mail) apod. Moc děkujeme, ať vás anděl strážný vždy provází.