Den Země 19.-23. 4. 2021

V tomto týdnu nás čekal jeden velký svátek a to Den Země. Rozhodli jsme se, že svátek oslavíme tím, že se o naši planetu budeme starat a přichystáme si na zahradě záhonky a zasadíme pár semínek. Děti měly také spoustu pěkných přáníček, které by naší planetě určitě udělaly radost. Například: Aby lidi nezahazovali žádné odpadky. Aby nás neexistoval Coronavirus. Aby byla planeta zdravá.

Na zahradě jsme si tedy vzali kyblíky, hrábě, lopatky a odplevelili jsme záhonky. Na druhý den jsme poté sadili semínka. Zasazené semínka jsme nezapomněli také zalít, aby nám dobře vyklíčily. Před sázením jsme si ještě ukázali obrázky, co budeme sadit. Vytleskali jsme si názvy zeleniny, zjistili si, z kolika slov se název různých druhů zeleniny skládá a řekli si první a poslední písmenka z názvu. Děti také velmi zajímaly a pobavily latinské názvy zeleniny. Nejvíc se nám líbila Ředkvička, latinským názvem Raphanus sativus a všichni se nemůžeme dočkat, až si dáme Rafana ke svačince.

V rámci procvičení časové orientace jsme si vysvětlili datum oslavy Dnu Země 22. 4. 2021.  Takže 22. je čtvrtek, čtvrtý měsíc je duben, rok 2021. Řekli jsme si, jaký den byl včera, který den bude zítra, a zopakovali všechny dny v týdnu.

Nezapomněli jsme ani na naši kamarádku želvičku a celý týden jsme ji věnovali pozornost. Starali jsme se o ni, jak jen nejlíp umíme a děti z domu nosili Umičce dobroty na papání.

Navštívili jsme taky les a provětrali v něm padák , kde jsme si zopakovali bravy duhy a zahráli si hru na popcorn. Zde byla důležitá spolupráce a soustředění všech dětí, aby míček nepropadl středem.

Na interaktivní tabuli jsme si potom užili pohled, který se hned tak nevidí, a to za pomocí aplikace Google Earth. Mohli jsme se tak podívat z vesmíru, jak naše planeta vypadá, jak se otáčí a celou si ji projezdit. Vysvětlili jsme si, co která barvička na mapě (globusu) znamená a prstem po mapě jsme si projezdili celý Zlín, nebo se například přes kameru postavit na Saharu doprostřed pouště.

Na tabuli jsme si také pustili ekologické hry, v kterých jsme si zopakovali, jak se o přírodu staráme, co do lesa nepatří a jak se třídí odpadky. Po splnění úkolů nás čekaly 2 pracovní listy se stejným zadáním.

V logopedické chvilce jsme se zaměřili na hybnost jazýčku a procvičení hlásky Š v logopedické básničce „Šišli myšli“. Básničku jsme se nejprve učili společně za pomocí tleskání do rytmu (2x tlesknout sám, 2x kolena). Další dny si předškoláci zkoušeli recitovat sami před ostatními kamarády.

Šišli-myšli, kam jsme přišli? Na šišatý vršíček,

kde si špitá liška s myškou, prý jak strašně šišlá šnek.

Celý týden nás také doprovázela písnička „Clap Clap somg“ spojená s pohybem a rytmem. Nejprve jsme se společně učili tleskat jen rukama bez pohybu, tak abychom společně dodržovali rytmus a sladili se. Potom jsme si vybrali barevné papíry a tleskání bylo hned o něco veselejší. Na konci týdne jsme zkusili písničku zrytmizovat za pomocí dřívek a tónově naladěných trubiček Boomwachers. 

V odkaze na videu jsou děti z páté třídy, my jsme to v jednodušší verzi zvládli také a dětem patří velká pochvala.

V Metodě dobrého startu nás čekala písnička „Kočka leze dírou, pes oknem“. Za pomocí CD jsme si písničku poslechli, vysvětlili si význam slov a zahráli si na sochanou. V dalším kroku jsme si nacvičili kreslící vzor na tabuli, nejprve v pomalejším tempu, poté v rychlejším rytmu písně.  My jsme si písničku mohli pouštět jen z CD a při kreslení jsme si ji broukali, doma si ji můžete i s chutí zazpívat.

V rámci výtvarné činnosti nás čekaly nálepky nejrůznějších tvarů a barev. Blíží se totiž den, kdy naše maminky slaví svátek. Zdobili jsme proto květináče a přichystali si je na sázení. Při polepování jsme si procvičili prstíčky a někteří i trpělivost při odlepování nálepek z fólie. A protože jaro dělá pokusy, pokusili jsme se za pomocí míchání barev o neviditelný nápis našeho jména. Výsledek si můžete prohlédnout u nás v šatně.

V pátek nás čekalo zdravotní uvolňovací a zdravotní cvičení pro naše nožky. Nehrály si teda ručičky ale jen nožičky. Masírovali jsme si je za pomocí míčků, drátěnek, procvičili si prstíčky a chodili po nášlapných kamenech.

Dalšími aktivitou pro nás byla také výroba želvičky z keramické hlíny. Užili jsme si dost legrace při rozpracování hmoty tak, aby se s ní dobře pracovalo.

Přikládám pracovní listy