Dary podzimu 25.-29.10.2021

V posledním říjnovém týdnu, který byl díky státnímu svátku o něco kratší, jsme se začali věnovat tomu, co nám na podzim “matka Země” nabízí a dává. Děti vyjmenovávaly, co všechno se na podzim sklízí ze zahrádek, polí a co můžeme najít na podzim v lese. Poznávaly, určovaly, ochutnávaly, pracovaly, tvořily a hrály si s dary podzimní přírody.

V pondělí jsme si vyprávěli zážitky z víkendu, děti se seznámily s tím, co je během týdne čeká. Zopakovali si již dobře známé písničky: V lese, Lesní skřítci, Stromy a na přání dětí i jejich oblíbenou říkánku s pohybem Do lesa. A protože říkánky s pohybem děti mají velmi rády, naučili se hned další Jak roste strom.

Na úterý se děti těšily z celého týdne snad nejvíc. Ráno přinášely před budovu školy doma vydlabané dýně a sotva se posilnily snídaní, pustily se do pečení štrůdlu na odpolední Podzimní slavnost. Děti strouhaly jablka, balily je spolu se skořicí do těsta a ochutnávaly jablečný mošt. Aby nám šla práce pěkně od ruky, zpívali jsme písničky: Pod naším okýnkem, Koulelo se koulelo a Měla babka. Během dopoledne za námi přijelo loutkové divadlo s pohádkami Červená Karkulka a Perníková chaloupka. Několik dětí se zapojilo do hraní a proměnily se ve stromy, oheň či pec, ve které nakonec skončila zlá ježibaba. Společně jsme nazdobili školní zahradu, nachystali vše potřebné a čekali, kdo přijde vytvořit si podzimní dekoraci z přírodnin, házet kaštany do dálky a na cíl, projít si podzimní stezku a opéct si dobroty nad ohněm. Hlavně jsme se těšili na dobroty, které doma maminky na slavnost nachystaly z darů podzimu. Moc děkujeme za všechno výborné ovoce, koláče, buchty, pečivo a ostatní dobroty i v bezlepkové verzi. Věříme, že i Vám chutnal čaj, připravený ze školní bylinkové zahrádky. Bylo to moc příjemné odpoledne.

Ve středu přišlo jen několik dětí, ostatní si doma již užívali podzimních prázdnin. Předškoláci s pomocí obrázků vyprávěli ostatním pohádku Perníková chaloupka a skládali obrázky podle posloupnosti děje. Počítali jsme kaštany, přidávali, ubírali určený počet a přiřazovali kaštany ke grafickému záznamu čísel. Sluníčko nás vylákalo na procházku lesem, při které jsme pozorovali barvy podzimu a proměnu okolí. Těšíme se na viděnou v pondělí.