Co nám dává podzim 16.-20.10.2023

Kaštany všude – tak by se dal nazvat tento týden. Povídaly jsme si ale i o jiných plodech, které jsou důležité na podzim a v zimě hlavně pro zvířata (žaludy, bukvice, šišky, aj.) Děkujeme za přinesení hromad kaštanů, které jsme využily k plošnému skládání a tvoření dle zadání i fantazie dětí, počítání, nabírání a přenášení. Orientaci na ploše (řádek, sloupec, nahoru, dolů, vlevo, vpravo) děti trénovaly při vyhledávání cesty mezi lesními plody podle obrázkového zadání, koordinaci ruka-oko procvičovaly při vyhledávání cesty v kaštanovém bludišti.

Povídali jsme si také o typických činnostech, které mohou děti i dospělí na podzim dělat. Jemnou motoriku a koncentraci děti zdokonalovaly při skládání a zdobení papírového draka. Trpělivost a obratnost prstů procvičily při výrobě draka z filcových částí, které spojovaly provlékáním šňůrkami. Procvičovali jsme také zrakové vnímání a rozlišování, při sluchových hrách děti vytleskávaly a určovaly počet slabik, první a poslední hlásku ve slově, skládaly slova z písmen dle předlohy.

Zajímavou zkušenost děti získaly v edukačním program “Pomůžeš zachránit kamaráda”. Profesionální lékařský záchranář v něm prostřednictvím hry seznamuje děti s postupem, co dělat, když se něco stane, nebo vidíme, že je někomu špatně. Děti si zkoušely zavolat o pomoc, telefonovaly se záchranářem, ošetřovaly zraněného plyšového medvěda i kamarády.

Po celý týden byl pestrý program – další lekce plavání, dopoledne v lese, cvičení na Sokolovně a oslavy dalších narozenin.