Co děláme celý den a celý rok 31.1.- 4.2.2022

Končí jeden měsíc a začíná nový, pro některé z nás i nová životní etapa. Děti sedí v herně na koberci a paní učitelka se ptá: “Co děláme celý den?“ Odpovědi se chrlí ze všech stran: “Hrajeme si, zpíváme si, cvičíme, spíme, jíme, odpočíváme, stavíme sněhuláka, posloucháme maminku, chodíme do školky…“ A co všechno děláme, bylo téma prvního únorového týdne.

Pondělí jsme zahájili výměnou rolí. Paní učitelka se stala novým dítětem ve třídě a děti jí jako zkušení učitelé ukazovaly, kde jsou uloženy jejich oblíbené hračky, jaké výborné dobroty umí připravit v kuchyňce nebo co všechno dovedou postavit z kostek různých velikostí a materiálů. Nezapomněly, že po hraní je důležité uložit hračky na svá místa.

Společně jsme si zahráli pohybovou hru „Den a noc“, osvojili si pojmy ráno, dopoledne, poledne, odpoledne, večer a noc. Písničkou (nápěv melodie jako Skákal pes)

Pondělí, úterý, středa, čtvrtek, pátek,

sobota, neděle,

to my máme svátek“

jsme zahájili týden plný různých aktivit. Děti vyprávěly, v které dny navštěvují kroužky, kdy jezdí k babičce, ale také které dny chodí do školky a které dny je volno. Předškoláci si upevnili pojmy dnes, zítra, včera, předevčírem apod.

V úterý jsme navázali na aktivity, které děláme celý rok. Pojmenovali jsme čtyři roční období a přiřadili k nim činnosti pro ně typické. Vyjmenovali jsme si měsíce v roce a přiřadili k nim správná čísla. Zacvičili jsme si s Míšou Růžičkovou „Jaro, léto, podzim, zima“ a stejný název měla i písnička, kterou jsme si zpívali.

Ve středu nás čekal společný úkol a to vytvořit kalendář. Děti si vybíraly z dvanácti obrázků, které vymalovaly podle své fantazie, obtahovaly písmena v názvech ročních období a názvech měsíců a počítaly, kolikátý je to měsíc v řadě. Podle toho vymalovaly příslušný počet koleček a pak ve správném pořadí umístily obrázek kolíčkem tak, abychom vytvořili celý kalendář. Po společné těžké práci si odpočinuly poslechem skladby Měsíce (Hradišťan).

Ke konci týdne jsme si všechny pojmy zopakovali při různých hádankách, rýmovačkách, písničkách a říkadlech. Na závěr děti nakreslily každé roční období v jeho typické podobě. Po přečtení pohádky z knihy Křemílek a Vochomůrka „Jak měli hodiny s jednou ručičkou“ jsme si povídali, proč a čím se měří čas, jaké máme hodiny, hodinky, budíky a k čemu slouží a taky, že není ručička jako ručička a kukačka jako kukačka.

Všechny zdraví paní učitelka Lenka a Bára