Čarodějnický týden 25.-29. 4. 2022

Druhý čarodějnický týden byl plný kouzel a překvapení. V pondělí si starší děti vytvořily knihu čar a kouzel, do které po celý týden vkládaly pracovní listy. Titulní stranu této knihy si vyzdobily nápisem rozstříhaných písmenek a čarodějnického obrázku. Při činnostech určovaly počáteční hlásky, které spojovaly se správnými písmeny. Upevňovaly si matematické představy přidáváním a ubíráním předmětů nebo porovnáváním množství, kdy pracovaly s pojmy více, méně nebo stejně. Děti určovaly, kterým směrem letí čarodějnice, čímž si upevňovaly pravolevou orientaci. Další úkol byl seřadit čarodějnické předměty podle velikosti nebo poznat, co je na obrázku špatně. Obzvlášť nesmyslné obrázky děti hodně pobavily a zábava, veselí a smích nás provázely po celý týden.

V pondělí nás navštívil divadelník Dan Taraba, který kouzlil s nafukovacími balonky. Jeho výtvory v podání pejska na vodítku, medvídka, květiny, meče nebo pistole se dětem velmi líbily a s radostí si je odnášely domů.

V úterý jsme kreslili uhlem strašidelné čarodějnice a opakovali jsme si, co všechno správná čarodějnice nebo čaroděj k čarování potřebuje. Odříkali jsme si Zaklínadlo baby Jagy, a když nás tato čarodějnice proměnila ve zvířátka, protáhli jsme si tělo jako had, kočka, medvěd, žába nebo rak. Při pobytu venku nás na školní zahradě čekala paní policistka z Městské policie ve Zlíně, která děti seznámila s rizikovými situacemi, které mohou nastat v běžném životě např. při hře na dětském hřišti, při přecházení vozovky, při jízdě na kole nebo při setkání s cizími lidmi. Děti hledaly řešení co dělat v případě, že na pískovišti objeví injekční stříkačku, když je osloví cizí člověk nebo co by se mohlo stát při jízdě na kole bez přilby či jiných bezpečnostních prvků. Pokračování této návštěvy byla ukázka psovoda s policejním psem. Šest let starý Jerry byl neustále ve střehu a poslušně plnil příkazy svého pána. Překvapením pro děti bylo tři měsíce staré štěňátko Eddie, který naopak svou hravostí a rozpustilostí rozesmál všechny diváky.

Ve středu nás čekal čarodějnický kvíz. Navštívila nás Malá čarodějnice, Harry Potter, Rumburak či Saxana a zatancovali jsme si na známé melodie z těchto pohádek a dětských filmů. Z papírové ruličky jsme si vyrobili létající netopýry.

Hudbě a tanci jsme se věnovali i ve čtvrtek, a to když nás navštívila paní učitelka se svými žačkami ze základní umělecké školy. Při hře na harfu, klavír a housle si děti zazpívaly známé dětské písničky, rozlišovaly hluboké a vysoké tóny. Slyšeli jsme, jak na hudební nástroje zní ptáček, medvěd, voda, pejsek i kočička nebo vrzání dveří i ťukání na ně. Děti si mohly také hru na harfu samy vyzkoušet.

V pátek se na školní zahradě uskutečnil slet čarodějnic a čarodějů. Děti prošly čarodějnou stezkou a na jednotlivých stanovištích plnily dané úkoly: lovily z vody předměty, skákaly v pytli, létaly na koštěti, pojídaly žížaly, obuly sedmimílové boty nebo míchaly kouzelné lektvary. Na závěr si opekly jablíčko. A navíc, kdo měl dost odvahy a vstoupil do strašidelného koutku, mohl se nechat ve svém krásném kostýmu vyfotit.

Těším se na další společné zážitky 🙂

Pozdrav posílá paní učitelka Lenka