Advent přichází aneb taneček přes dvě pekla 29.11.-3.12.2021

Tento týden se děti nemohly dočkat, kdy už bude chodit nadělovat sv. Mikuláš a jeho pomocníci. Aby nám čekání rychleji ubíhalo pustili jsme se do práce, trénovali koordinaci obou rukou a procvičovali praktické  dovednosti.

Předškoláci skládali čertí hlavy z papíru, stříhali, mačkali krepový papír do kuliček na čertí kožich, lepili a dokreslovali čertí kamarády. Procvičovali vázání uzlů a mašliček, čertíkům vyrobili vázáním uzlíků na provázku parádní ocásky. V nakresleném labyrintu hledali kudy vede cesta do pekla a  řešily početní úkoly.

Mladší děti stříhaly a dolepovaly detaily na čertí hlavu a skládaly z papíru čepici pro Mikuláše.  Z kostek stavěly peklíčko, z papíru lepily čertí řetěz, z vršků od PET lahví skládaly čertíky a otiskovaly korkové špunty. Jak prosincové dny ubíhají a kolik dnů zbývá do Vánoc pozorujeme v našem adventním kalendáři. Každý den jedno vylosované dítě ustřihne proužek z prosincového kalendáře (na kterém je napsáno datum) a dostane papírový pytlíček s drobnou odměnou (omalovánka, úkol na doma a něco málo sladkého).

V pátek se to u Sluníček hemžilo čertíky a andílky. Děti přišly v převleku čerta nebo anděla, protáhli jsme si tělo při cvičení a písničce: Rohy, kožich, kopyta ocas (zpívá se na melodii Hlava, ramena, kolena, palce) a postupně se zrychluje nebo zpomaluje. Společně jsme tancovali na čertí písníčky od Míši Růžičkové a prolézali pytlem cestu do pekla. Při preventivním logopedickém cvičení jsme trénovali ohebnost jazyka a také si pořádně zastrašili a zahudrovali. Zahráli si hru “Šup do peklíčka a šup do nebíčka”, ve které děti vymýšlely, jaké neplechy se mohou dít na zemi (ubližování, žalování, neposlouchání,….) a naopak, co pěkného se na Zemi děje a vidí to andělé z nebe (pomáhání, starání se o zvířata, rozdělení se s ostatními, půjčování hraček…..¨).

Venku jsme sledovali padající vločky, hledali a pozorovali první led, zazimovali naší zahradu a  sypali ptáčkům do krmítek. V pátek jsme popřáli k svátku našim dvěma Barborkách a utrhli si  větvičku “Barborky”.

A to je konec, zvonec. V pondělí se všichni moc těšíme na Mikulášskou nadílku. Jak to na sv. Mikuláše vypadalo za časů našich babiček a prababiček se můžete tak jako my, podívat v dalším příběhu z pohádek Chaloupka na Vršku – ZDE. 

všechny zdraví paní učitelka Bohunka